JK palieka ES, kas pasikeis po (veiksmų seka)

JK

JK oficialiai palieka Europos Sąjungą (ES) sausio 31 d., Penktadienį, 23 val. Tuoj pat po išstojimo pradės galioti 11 mėnesių pereinamasis laikotarpis.

Pereinamuoju laikotarpiu Jungtinė Karalystė ir toliau laikysis ES taisyklių ir mokės įmokas ES. Daugelis dalykų išliks tokie patys, tačiau bus keletas pakeitimų:

  1. Jungtinės Karalystės EP nariai praranda savo vietas

    Nigel Farage
    Nigel Farage

Tokie veidai kaip Nigel Farage ir Ann Widdecombe yra vieni iš 73 Europarlamentarų kurie praras savo vietas Euro Parlamente. BREXIT momentu JK turės palikti visas politines institucijas ir agentūras Europoje.

Tačiau, laikantis ES taisyklių pereinamuoju laikotarpiu, Europos Teisingumo Teismas ir toliau tars galutinį žodį teisinių ginčų srityje.

  1. Jokių Europos Sąjungos viršūnių susitikimų

JK ministras pirmininkas Borisas Johnsonas turės būti specialiai pakviestas, jei ateityje norės prisijungti prie kitų lyderių ES Tarybos viršūnių susitikimuose.

Britanijos ministrai taip pat nebedalyvaus reguliariuose ES posėdžiuose, kuriuose sprendžiami tokie klausimai kaip žvejybos limitai.

  1. Daug girdėsime apie prekybą

JK galės pradėti dialogą su viso pasaulio šalimis apie naujų prekių ir paslaugų pirkimo ir pardavimo taisyklių nustatymą.

Kol buvo ES nare,  JK neturėjo galimbės rengti oficialias prekybos derybas su tokiomis šalimis kaip JAV ir Australija. „Brexit“ šalininkai tvirtina, kad laisvė nusistatyti savo prekybos politiką paskatins JK ekonomiką.

Taip pat daug ką reikia aptarti su ES. Susitarimas dėl JK ir ES prekybos susitarimo yra svarbiausias prioritetas, todėl pasibaigus pereinamajam laikotarpiui papildomi mokesčiai už prekes ir kitos prekybos kliūtys nebūtų taikomi.

Jei bus sudaryti prekybos sandoriai, jie negalės pradėti veikti, kol pasibaigs pereinamasis laikotarpis.

4. Jungtinės Karalystės pasas pakeis spalvą
JK Pasas
JK pasas

Mėlyni pasai grįš praėjus daugiau nei 30 metų po to, kai juos pakeitė dabartinis bordo dizainas.

Paskelbdamas pokyčius 2017 m., Tuometinis imigracijos ministras Brandonas Lewisas gyrė grįžimą prie „ikoninio“ mėlynos ir auksinės spalvos dizaino, pirmą kartą panaudoto 1921 m.

Nauja spalva bus palaipsniui pritaikyta per keletą mėnesių, o visi nauji, mėlyni pasai bus išduoti iki metų vidurio.

Galiojantys bordo pasai ir toliau galios.

5. BREXIT monetos
Peace, prosperity and friendship with all nations
PA Media

Apie penki milijonai proginių 50p „Brexit“ monetų, pažymėtų „sausio 31 d.“ Ir užrašas: „Taika, klestėjimas ir draugystė su visomis tautomis“, bus išleista į apyvartą penktadienį.

Moneta sulaukė nevienareikšmės reakcijos, kai kurie „Remain“ (liet. pasilikimas) rėmėjai pareiškė, kad atsisakys ją priimti.

Vyriausybė planavo pristatyti panašią monetą spalio 31 d., Tą dieną, kai anksčiau turėjo būti numatytas „Brexit“. Tačiau pratęsus terminą, šios monetos turėjo būti išlydytos ir perdirbtos.

6. Jungtinės Karalystės „Brexit“ skyrius uždaromas

„Brexit“ dieną išsiskirstys komanda, kuri tvarkė JK ir ES derybas ir nesiruošė pasiruošti.

Išėjimo iš Europos Sąjungos departamentą įsteigė buvusi ministrė pirmininkė Theresa May 2016 m.

Artimiausioms deryboms JK derybų komanda bus įsikūrusi Downing gatvėje.

7. Vokietija neišduos savo piliečių Jungtinėm Karalysėm

Kai kurie anglų nusikaltėliai nebus grąžinti į JK, jei jie bėgs į Vokietiją.

Vokietijos konstitucija neleidžia išduoti savo piliečių, nebent ji būtų nukreipta į kitą ES šalį.

„Ši išimtis nebebus taikoma po to, kai JK pasitrauks iš ES“, – „BBC News“ sakė Vokietijos federalinės teisingumo ministerijos atstovas.

Neaišku, ar tie patys apribojimai bus taikomi ir kitoms šalims. Pavyzdžiui, Slovėnija teigia, kad padėtis yra sudėtinga, o Europos Komisija negalėjo pateikti pastabų.

JK vidaus reikalų biuras teigia, kad pereinamuoju laikotarpiu Europos arešto orderis bus toliau taikomas. (Tai reiškia, kad Vokietija galės išduoti ne Vokietijos piliečius.)

Tačiau ji priduria, kad jei šalies įstatymai užkerta kelią ekstradicijai į JK, „tikimasi, kad jis perims atitinkamo asmens teismo procesą ar bausmę“.

Septyni dalykai, kurie išliks tokie patys …

Kadangi pereinamasis laikotarpis prasideda iškart po „Brexit“, didžioji dauguma kitų dalykų išlieka tie patys – bent jau iki 2020 m. Gruodžio 31 d., Įskaitant:

1. Kelionės
Heathrow oro uostas
pixabay

Skrydžiai, keltai ir traukiniai veiks kaip įprasta.

Kalbant apie pasų kontrolę, pereinamuoju laikotarpiu JK piliečiams vis tiek bus leidžiama sėsti į eilę tose vietose, kurios skirtos tik atvykstantiems iš ES.

2. Vairuotojo pažymėjimai ir naminių gyvūnėlių pasai:

Kol jie galioja, jie bus ir toliau priimami.

3. Europos sveikatos draudimo kortelė (EHIC)

Tai kortelės, kuriomis JK piliečiams suteikiamas valstybės teikiamas gydymas nelaimingo atsitikimo atveju.

Jos gali būti naudojamos bet kurioje ES valstybėje (taip pat Šveicarijoje, Norvegijoje, Islandijoje ir Lichtenšteine) ir toliau galios pereinamuoju laikotarpiu.

4. Gyvenimas ir darbas Europos Sąjungoje

Judėjimo laisvė ir toliau bus taikoma pereinamuoju laikotarpiu, todėl JK piliečiai vis tiek galės gyventi ir dirbti ES, kaip jie daro šiuo metu.

Tas pats pasakytina apie ES piliečius, norinčius gyventi ir dirbti JK.

5. Pensijos

JK piliečiai, gyvenantys ES, ir toliau gaus valstybinę pensiją, taip pat kasmet gaus.

6. Biudžeto įmokos

Pereinamuoju laikotarpiu JK ir toliau mokės įmokas į ES biudžetą. Tai reiškia, kad esamos schemos, apmokamos iš ES subsidijų, bus toliau finansuojamos.

7. Prekyba

JK ir ES prekyba bus tęsiama neįvedant jokių papildomų mokesčių ar čekių.

Kęstutis Razminavičius

EksEmigrantai